Walencja Miasto

Walencia jest trzecim co do wielkości największym miastem Hiszpanii, z populacją ludności ponad 800 000. Leży ono na wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 350 km na południe od Barcelony i w podobnej odległości od Madrytu. Gastronomicznie, region ten jest domem narodowej i najbardziej rozpoznawalnej potrawy hiszpańskiej ‘Paella’. Ciekawostką mityczno-historyczną jest iż wielu uważa, że Święty Graal kryje się włąsnie w katedrze w Walencji a legendarny rycerz El Cid walczył tutaj z Maurami.

Klimat Walencji jest z reguły łagodny przez cały rok. Jeden z największych festiwali w Hiszpanii, ‘Las Fallas’, odbywa się tutaj w każdego marca, i jest ucztą dla miłośników zabawy, z trwającymi tydzień festynami, które każdej nocy wieńczą pokazy fajerwerków i grupowe ogniska.

Główną atrakcją turystyczną Walencji jest niesamowite Miasto Sztuki i Nauki, które przyciąga 4 mln zwiedzających rocznie; fascynujące zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Walencja jest już szeroko uznawana w europejskich kręgach sztuki. Galerie zawierające dzieła El Greco, Goi i Velázqueza są już obowiązkowym punktem na liście zwiedzania koneserów sztuki. Miasto przeszło generalne renowacje w ostatnich latach jako, że było gopodarzem dwuch wyścigów żeglarskich Pucharu Ameryki i jest obecnie gospodarzem Europejskiego wyścigu Formula One Grand Prix.

Warto wybrać się również do Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Belles Artes), mieszczącego jedną z najlepszych hiszpańskich kolekcji z dziełami Velazqueza, Goi, El Greco, jak również wieloma eksponatami Walenckiej sztuki współczesnej.