Pampeluna

Schowana w dolinie i otoczona bujną zielenią alpejskiego podnóża Pirenejów, Pampluna jest historyczną stolicą Kraju Basków i obecna stolica Nawarry, jednej z 17-stu hiszpańskich wspólnot autonomicznych. Główne zabytki Pampeluny są rozproszone w rejonie ‘starego miasta’, które jest podzielone na trzy części: La Navarrería (najstarsza część miasta), oraz XII wieczne dzielnice San Cernin i San Nicolas, niegdyś ostro rywalizujące ze sobą miasta. Założone przez Rzymian, którzy nazwali ją Pompaelo po Pompejach Wielkich, Pampeluna przeszła przez ręce zarówno Wizygotów i muzułmanów zanim się wyzwoliła. Do końca VIII wieku, Pampeluna stworzyła małe, zaciekle broniące swojej niezależności centrum, które stworzyło podłoże tego, co wkrótce stać się miało królestwem Nawarry.

Przez ponad 1000 lat, wierni przybywali pieszo z całej Hiszpanii do galicyjskiego miasta Santiago de Compostela -najczęściej odwiedzane święte miejsce świata chrześcijańskiego. Wieki temu, wiele najprężniej prosperujących i bogatych architektonicznie miast Hiszpanii powstało i rozwinęło się dzięki stałemu napływowi ludzi, nowym pomysłom, itd. Dzisiaj pielgrzymka cieszy się wielką popularnością po raz kolejny i w ciągu całego niemalże roku można zobaczyć na drodze pielgrzymów w różnym wieku wędrujących z plecakami, drewnianymi laskami i wisiorkami z muszli na szyi.

Sercem starego miasta jest rozległa Plaza del Castillo, stałe centrum aktywności kulturalnej w otoczeniu pięknych fasad budynków mieszkalnych i stylowych kawiarni. Pozostała część centrum miasta to również wymarzone miejsce dla każdego wędrowca, pełne niespodziewanych zakamarków, wspaniałej architektury, unikatowych muzeów i wiele więcej.

Jednym z najwspanialszych aspektów Pampeluny jest imponująca ilość parków, ogrodów i innych terenów zielonych, które sprawiają, że Pampeluna wlicza się w dumne grono europejskich “zielonych” miast. Na południowy zachód w stronę skraju miasta, znajduje się ‘la Ciudadela’, twierdza w kształcie gwiazdy, zbudowana przed wiekami w celu obronnym Pampeluny przed najeźdźcami. Dzisiaj, wraz z rozległymi trawnikami, dużo ilością ławek i ścieżek spacerowych, ‘La Ciudadela’ jest jedną z najlepszych w Pampelunie atrakcji historycznych, jednym z jego ulubionych miejsc wypoczynkowych tubylczych mieszkańców oraz najatrakcyjniejsza lokalizacja wystaw, pokazów i spotkań kulturalno-rozrywkowych odbywających się w dawnej twierdzy.

Mimo, że Pampeluna osiągnęła międzynarodowy rozgłos dzięki zafascynowanemu nią Ernestowi Hemingwayowi i jego opisom porywający wyścigów byków w jego powieściach, jest to raczej spokojne miasto, które ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko szaleństwa dzikich byków, które często zdają się zdefiniować to miejsce. Kręte uliczki kompleksowego centrum miasta nie tylko goszczą uroczyste biegi byków podczas jednego tygodnia w lipcu, ale są również skarbnicą historii, sztuki i folkloru z dziełami architektonicznymi, zabytkami, urokliwymi placami, oryginalnymi sklepami oraz uroczymi i gwarnymi kawiarniami.

Najbardziej zaludnionym obszarem Nawarry jest Comarca de Pamplona (obszar metropolitalny Pampeluny). W rzeczywistości, prawie połowa mieszkańców Nawarry żyje właśnie w Pampeluna, Barañáin i Burlada. Trójmieście to znane jest jako miejski obszar w centrum Nawarry. Bardziej zabytkowa część Nawarry to Tierra Estella (Ziemia Estelli) z wieloma średniowiecznymi miasteczkami. Jest to szlak do Santiago, z najważniejszymi miastami w Puente La Reina, Estella i Viana. ‘Zona Media’, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza ‘obszar środkowy’, jest obszarem przejściowym pomiędzy strefą górską i strefą południową rejonu. Istnieją tu ciekawe zabytkowe miasta jak Olite, które było stolicą Królestwa Nawarry, i które posiada piękny Pałac. Innymi historycznymi miasteczkami wartymi zwiedzenia są Andosilla, Ujue, Tafalla i San Martín de Unx.