Nawarra

Navarra to region w północnej Hiszpanii, który graniczy z Krajem Basków, Aragonią, La Rioją i Francją. W Nawarze stnieje wiele różnych obszarów wartych odwiedzenia. W północnej części Nawarry znajduje się Montana (rejon górski) i Pirineos de Navarra (Pireneje Nawarry). Rejon ten uważany jest za “baskijski” i “zielony”, gdzie w wielu wsiach i miasteczkach mieszkańcy posługują się językiem Basków i gdzie pogoda jest bardziej kontynentalna.

Najbardziej zaludnionym obszarem Nawarry jest Comarca de Pamplona. W rzeczywistości, prawie połowa mieszkańców całej Nawarry żyje właśnie w Pampeluna, Barañáin i Burlada. Jest to obszaru miejski w centrum Nawarry. Bardziej zabytkową częścią Nawarry jest Tierra Estella (Ziemia Estelli), gdzie znajduję się wiele średniowiecznych miast i zabytków. Jest to również część szlaku do Santiago, z najważniejszymi miastami w Puente La Reina, Estella i Viana. ‘Zona Media’, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza ‘obszar środkowy’, jest obszarem przejściowym pomiędzy strefą górską i strefą południową rejonu. Istnieją tu ciekawe zabytkowe miasta jak Olite, które było stolicą Królestwa Nawarry, i które posiada piękny Pałac. Innymi historycznymi miasteczkami wartymi zwiedzenia są Andosilla, Ujue, Tafalla i San Martín de Unx.

W południowej części Nawarry znajduje się Ribera de Navarra. Jest to jedyny obszar, który został zajęty przez muzułmanów, założycieli miasta Tudela, które jest stolicą tej strefy. Jest to dobrze znany i bardzo ważny obszar rolniczy Nawarry i całej Hiszpanii. Nawarra jest mieszaniną Baskijskich tradycji, Trans-pirenejskich idei i inspiracji oraz wpływów śródziemnomorskich, pochodzących z Ebro. Dolina Ebro jest obszarem uprawnym pszenicy, warzyw, winorośli, a nawet drzew oliwnych, podobnie jak w Aragonii i La Rioja. Była częścią Imperium Rzymskiego, zamieszkanego również przez Basków, a później kontrolowana na jej południowych krańcach przez muzułmanów Banu Qasi, których władza została przejęta przez królestwo Taifa z Tudeli w XI wieku.

Każdy słyszał o Pampeluna, która została rozsławiona przez Ernesta Hemingwaya w “Słońce tez wschodzi”. Pamplona jest gospodarzem festiwalu San Fermin, który odbywa się w drugim tygodniu lipca i podczas którego można oglądać wyścig byków (el Eecierro).

Drugim największym miastem w Nawarze jest Tudela, populacją nieco poniżej 40.000 osób. Tudela znajduje się 94 km od Pampeluny, z którą łączą ją bardzo dobre szlaki autostradowe, częste połączenia kolejowe i autobusowe. W Tudela warto odwiedzić piękną katedrę z okresu rzymskiego i gotyku.