Kraj Basków

Piękny Kraj Basków (Pais Vasco) jest obdarzony pięknymi krajobrazami, wybrzeżem nieskażonym masową turystyką oraz bogatym dziedzictwem kulturowym, które odróżnia region od reszty Hiszpanii i Europy.

Obecny Kraj Basków składa się z trzech prowincji baskijskich Guipúzcoa, Biskajskiej i Alava, które razem tworzą jeden z 17 regionów autonomicznych Hiszpanii. Region ten ma swój własny język, Euskera , który nie ma żadnego związku z hiszpańskim językiem kastylijskim a nawet żadnym innym językiem na świecie.

Nie tylko jednak tajemniczy język odróżnia ‘Pais Vasco’ od reszty Półwyspu Iberyjskiego lecz prawie wszystko na temat tego miejsca – jego kuchnia, sztuka, muzyka oraz sport – jest wysoce indywidualne i odzwierciedla szczególny charakter tego miejsca oraz ludzi, których starożytne korzenie sięgają ponad pięć tysiącleci. Rdzenni Baskowie są uznawani przez antropologów jako ostatnich przedstawicieli aborygeńskich plemion, które niegdyś zaludniały Europę. Wszystko poprzez ich grupę krwi po cech fizyczne wyróżnia Basków jako wyjątkową grupą etniczną i odróżnia ich od swoich hiszpańskich sąsiadów.

Otwarcie spektakularnego Muzeum Guggenheima Franka Gehry’ego w Bilbao w 1997 roku usytuowało Kraj Basków w centrum uwagi świata, podsycając jego rozwój jako ośrodka turystyki kulturowej. Rezerwaty przyrody, liczne wzgórza i góry regionu przyciągają turystów, wspinaczy, rowerzystów i miłośników sportów ekstremalnych. Bogata kultura i historia znajdują swoje odzwierciedlenie w renesansowych pałacach, katedrach gotyckich i niezliczonych muzeach, którymi poszczycić się może zwłaszcza sławne Bilbao oraz miasto stołecznego Vitoria lub Gestaiz.

Tymczasem ci, którzy pragną ukoić nerwy i ciało mają do dyspozycji bogate w minerały wody termalne w nadmorskiej miejscowości San Sebastian. San Sebastian szczyci się jedną z najpiękniejszych zatok na świecie, która zyskała sobie sławę na początku XX wieku a resort zdobył miano ulubionego kurortu letnich wakacji hiszpańskiego dworu i arystokracji europejskiej. Dziś nadal jest jednym z najbardziej eleganckich miast Hiszpanii, nieobcemu ekskluzywnej klienteli również dzięki wielu znakomitym restauracjom, które są znane z co najlepszej kuchni baskijskiej.

Kuchnia baskijska słynie z: Percebes (gęś Bernikla Białolica), Txangurro (krab pająkowaty), gołąb drzewny, Piperade (danie z papryki), Cuajada (zsiadłe mleko), Talo (tortilla baskijska), elvers (węgorz), Marmitako (świeży gulasz z tuńczyka).

Region ten również szczyci się produkcją własnych win: Chacolí de Álava (z południowej części Kraju Basków, znane zwłaszcza z win czerwonych), Chacolí de Bizcaia (Wina białe z północnego zachodu prowincji), Chacolí de Guetaria (wina białe z okolic San Sebastian).