Bilbao

Bilbao jest stolicą prowincji Vizcaya, która znajduje się w zachodniej części Kraju Basków, w północnej Hiszpanii. Jako finansowe i gospodarcze centrum regionu, jest to dynamiczne i innowacyjne miasto z intensywną działalnością społeczną i prężnym biznesem. Oprócz tego, miejsce to oferuje odwiedzającym go gościom imponujące krajobrazy, unikalną historię, bogatą tradycję kulturalną i znakomitą kuchnię, w połączeniu z gościnnością jej mieszkańców. Jest to również jeden z głównych w odniesieniu do europejskiej architektury i sztuki współczesnej. Wszystko to sprawia, że Bilbao jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Hiszpanii.

Bilbao i Kraj Basków, a także część – Basque Navarre i La Rioja, oferują miejską różnorodność z wyróżniającymi się cecham, charakterem i lokalnymi specjałami. Ponadto geograficzna różnorodność środowiska rozciągająca się od Oceanu Atlantyckiego do Pirenejów i szczytów Sierra de la Demanda zapewnia surfing, żeglarstwo, jazda na nartach i wędrówki górskie w promieniu o nie większej odległości od siebie niż 100 mil.

Słynące z entuzjazmu, gościnności i przyjaznej atmosfery miasto mieści wiele parków i wspaniałych przykładów architektury, takich jak światowej sławy Muzeum Guggenheima. Bilbao było też miejscem kręcenia filmu o Jamesie Bondzie ‘Świat to za mało’.

To jedyne w swoim rodzaju miasto jest jeszcze bardziej intrygujące ze względu na fakt, że ‘erę’ Bilbao będzie można wkrótce identyfikować jako BG lub AG (Przed Muzeum Guggenheima, Po Guggenheim ‘Before G/ After G’). Nigdy wcześniej żaden pomnik czy też dzieło sztuki lub architektury, nie zmieniło tak radykalnie żadnego miasta czy nawet całego narodu, jak w tym przypadku obu – Hiszpanię i półautonomiczny region Hiszpanii – Kraj Basków.

Oprócz swojej odrębnej kultury, miejsce to jest również lingwistycznie tajemnicze, posiadając nie Indo – Europejski własny i odrębny język – Euskera. Odkrywając przyjemności i skarby miasta, jest nieuniknionym dla odwiedzających nie być pod wrażeniem zachwycającej rzeki Nervión, która meandruje przez Bilbao, którego historyczny rdzeń został zbudowany w jednej z pętli rzeki, chroniąc go z trzech stron.

Większość ważnych sklepów, banków i obiektów turystycznych leży w odległości krótkiego spaceru do Gran Via, ktore biegnie ze wschodu na zachód przez rdzeń miasta. Starówka znajduje się na wschód od nowoczesnego centrum handlowego po drugiej stronie rzeki i ma kilka ciekawych średniowiecznych zabytków, pomimo faktu, że Bilbao zostało ustanowione w 1300 roku. Starówka położony jest na wschodnim brzegu rzeki Nervion, miejscu najlepszych barów i restauracji. Przybywanie tam nocną porą i zamawianie małych porcji piwa lub wina, chodząc od baru do baru cały wieczór to stały lokalny zwyczaj. (Mały kieliszek wina nazywa się ‘chiquiteo’, zaś małe piwo to ‘cańa’).

Dostępne są cztery mosty, które łączą Starówkę ze znacznie większą i nowocześniejszą częścią miasta na drugim brzegu. Kilka kroków w kierunku północnym od serca starej dzielnicy znajdują się 64 wdzięczne łuki, które okalają ‘Plaza Nueva’, zwaną również ‘Plaza de los Martires’ (Plac Męczenników), ukończona w 1830 roku. Niewątpliwie całe miasto Bilbao jest uważane za ‘Klejnot Kraju’ i najbardziej rozpoznawalne i historyczne miejsce regionu, przez co chociażby warte jest odwiedzenia.