Katalonia

Keys: hiszpania katalonia, katalonia przewodnik, katalonia wczasy, katalonia wakacje, katalonia zabytki, katalonia turystyka, katalonia historia, katalonia atrakcje.

Położona w północno-wschodniej Hiszpanii, wspólnota autonomiczna Katalonii ma wszystko, co można chcieć na wakacjach. Od tętniącej życiem i tchnącej kulturą Barcelona poprzez pięknye wybrzeż Costa Brava i Costa Dorada aż po Pireneje, krajobraz Katalonii jest tak różnorodny i niezwykły jak nigdzie indziej w całej Europie.

Historyczna stolica Katalonii, Barcelona, to jedno z dwóch największych miast Hiszpanii. Jego port nalezy do najważniejszych w rejonie Morza Śródziemnego. Miasto, wyjątkowo piękne, chlubi się imponującym dziedzictwem architektonicznym, obejmującym Gotycką dzielnicę, Pałac Biskupów i Pałac Generalitat. Barcelona szczyci się również posiadaniem wiekszości prac modernistycznego architekta Antonio Gaudiego.

Na północ od Barcelony znajduje się Costa Brava, 40-sto kilometrowa strefa przybrzeżna z piaszczystymi plażami, których krajobraz urozmaicaja liczne strome klify i małe zatoczki. Wzdłuż wybrzeża znaleźć można zarówno zmodernizowane i ruchliwe turystycznie miasta jak i małe, wdzięczne i pełne uroku typowe wioski rybackie. Północna część miasta Girona jest niestety często pomijana przez większość odwiedzających Katalonię. Jednakże, uroczym miasteczko może pochwalić się atrakcyjnymi zabytkami, do których należą miedzy innymi rzymskie ruiny, wąski uliczki dzielnicy żydowskiej, arabskie łaźnie oraz wspaniała katedra nad rzeką Onyar, dominująca całe miasto z wysokości.

Na południu Katalonii usytułowana jest Costa Dorada, pełna pięknych, otwartych plażach, które są pieczołowicie utrzymane w jak najlepszym stanie. Popularnymi miejscami na Costa Dorada są Calella de la Costa, Arenys de Mar, Castelldefels, Sitges, Calafell, Torredembarra, Tarragona, Salou, Cambrils, Miami Playa, L’Hopitale de l’Infant i Sant Carles de la Rapita.

Południowa prowincja Tarragona ze stolicą o tej samej nazwie, stanowi ważne miejsce w historii odkrywania rzymskich ruin. Zwiedzający mogą tu również zobaczyć akwedukt, amfiteatr oraz Grób Escipiones.