Kastylia-La Mancha

Kastylia-La Mancha może wydawać się najmniej przyjaznym regionem Hiszpanii, ze względu na rozległe, nagie równiny, obejmujące większą część powierzchni terenów, skiwierczące upały w lecie oraz zimne i narażone na wiatry zimy. Na południe od Madrytu i na północ od Andaluzji i Murcji, jest to kraina wiatraków Don Quijote i rozległych akrów gajów oliwnych i słoneczników. Stolicą Kastylii – La Mancha jest Toledo, niegdyś stolica Hiszpanii i jedno z najbardziej spektakularnych miast na świecie.

Z dala od głównych dróg, okoliczne wsie są bardzo przyjazne i słynące w całej Hiszpanii z sera Manchego, produkowanego tutaj wraz z szafranem i pestkami słonecznika. Również największa winnica w świata znajduje się właśnie w tym regionie wraz z dwoma hiiszpańskimi parkami narodowymi – Tablas de Baimiel i Cabanerossome.

Turystyka coraz bardziej rozwija się w tym regionie i obecnie popularna jest tutaj terenowa jazda na rowerze, jazda konna, wspinaczka, spacerowanie po górach i wzgórzach, bungee jumping, lotniarstwo, baloniarstwo, spadochroniarstwo, szybownictwo, kajakarstwo, rafting, wędkarstwo oraz golf. Miłośnicy Don Quijote nadal mogą tu znaleźć “olbrzymy”, z którymi to walczył słynny bohater, odwiedzając wiatraki w Conseguera, a także odwiedzić dom Dulcinea w Toboso. Prywatny dom Cervantesa jest dobrze zachowany w miejscowości Esquivias.

Istnieją również organizowne trasy wycieczkowe do wielu winnic w regionie, szczególnie w okolicy Valdepeñas. Popularnymi dania kuchni regionalnej są Pisto (gulasz z warzyw), pieczona jagnięcina oraz Carcamusa (gulasz wieprzowy).