Kantabria

Jeden z ukrytych klejnotów Hiszpanii to region Kantabria. Jest to co prawda takze i jeden z najmniejszych regionów kraju lecz pełen gór, białych, piaszczystych plaż, wspaniałych dolin i bogatej historii.

Nadmorskie miasto Santander jest stolicą regionu. Usytułowany blisko plaży, kurort ‘El Sardinero’ jest zaledwie jednym z wielu kurortów na piaszczystych plażach pełnych ukrytych zatoczek i pięknych wiosek rybackich jakie można znaleźć wzdłuż wybrzeża Kantabrii.

Na południowy zachód od Santander znajdują się spektakularne ‘Picos de Europa’ (‘Szczyty Europy’), część pasma górskiego należącego do Kantabrii. Góry te moga z powodzeniem rywalizować z samymi Alpami pod względem górskiej scenerii, możliwości wspinaczek górskich i ilości pokrytych śniegiem szczytów w okresie zimowym. Narciarstwo i snowboarding są dostępne w Alto Campoo w pobliżu Reinosa. Wewnątrz rozległej depresji znajduje się miasto Liébana, raj i oaza dla wędrownych turystów lecz takż jedyny obszar regionu, wystarczająco ciepły do produkcji wina.

Między Santander i Reinosa leży piękna wiejskie miasteczko Puente Viesgo, słynące ze swej prehistorycznej sztuki w jaskiniach Monte Castillo. Starożytne malowidła i rysunki zwierząt można podziwiać w czterech jaskiniach.

Kuchnię Kantabrii najlepiej określają: świeże ryby rzeczne i morskie, ‘Quesada Pasiega’ (deser), ‘Bocartes la Cazuela’ (zapiekane sardele), ‘Cocido Montanes’ (gulasz), ‘Orujo de Potes’ (czysty alkohol o sile minimum 50%), wołowina, jeleń i dzik. Istnieją również pewne wyborne sery dostępne w okolicy: ‘Picón Bejes-Treviso’, ser pleśniowy i serek Kantabrii są najbardziej popularne.