Kuchnia Estremadury

Region Estremadury dla pozostałej części Hiszpanii kojarzony jest z jej słynnymi wyrobami oraz kuchnią. Estremadura znana jest nie tylko ze swojej wybornej wieprzowiny i szynki lecz również doskonałych serów, wina, oliwy z oliwek oraz papryki. Znana kuchnia obejmuje gulasz ‘extremeño Cocido’, ryż z mięsem z zająca, smażone żabie nóżki, zupę z ciecierzycy i fasoli, zupy czosnkowej oraz białej zupy z kasztanami.

Wino

Jedynym regionem Estremadury, któremu przyznane zostały prawa do zastrzeżonej nazwy pochodzenia produktu (DO – denomination of origin) jest Ribera del Guadiana. Prawo to obowiązuje od 1999 roku. Tradycyjnie, obszar ten słynie z produkcji białych win, jednakże od czasu inwestycji w urządzenia chłodnicze, lokalne winnice produkują więcej czerwonego wina. Białe wina z Estremadury są łagodne, świeże i najlepiej smakują gdy młode. Smak win czerwonych dojrzewa z wiekiem, także ich pełen potencjał, od czasu inwestycji w ich produkcję, udowodni kilka najbliższych roczników. Wiele winnic jest zlokalizowanych wokół miasta Almendralejo i możliwe jest ich zwiedzenie po uprzednim zapowiedzeniu wizyty.

Wieprzowina/Szynka

Głównym obszarem produkcji wieprzowiny/ szynki jest południe Estremadury. Największe skupienie placówek producentów do sprzedaży bezpośredniej znajduje się w Monesterio i Jerez de los Caballeros, pięknym małym miasteczku niedaleko granicy z Portugalią, które warto odwiedzić samo w sobie. Na tutejszych corocznych Targach Szynki, odbywających się na początku maja, producenci sprzedają swoje towary dla ogółu społeczeństwa.

Różnymi gatunkami szynki są:

  • Wieprzowina Serrano – produkowana ze świń o międzynarodowym standardzie rasy
  • Wieprzowina Ibérico – otrzymywana ze świni rasy Ibérico, pochodzącej z półwyspu

W ramach wieprzowiny Iberico wyróżnia się kilka kategorii, określających jakość:

  • Jamon Ibérico lub Jamón Ibérico de Cebo, tuczone wyłącznie paszą
  • Jamón Ibérico de Recebo, tuczone mieszaniną pasz i żołędzi
  • Jamón Ibérico de Bellota, oznacza, że świnia pasła się na równinach (tzw. dehesas) i karmiona była określoną ilością żołędzi przed ubojem. Żołędzie te dają wieprzowinie dodatkowy, wysublimowany posmak.

Bardzo ważnym jest sprawdzić pieczęć zastrzeżonej nazwy pochodzenia produktu gdyż tylko to daje pewną gwarancję, że mięso pochodzi o świni Iberico, karmionej żołędziami. Szynki te będą z pewnością nieco droższe.

Sery

Estremadura produkuje wiele serów i jest domem Krajowych Targów Sera, które odbywają się co roku na głównym placu w Trujillo. Najlepszymi serami z Estremadury są:

  • Ibores, wyborny kozi ser z Trujillo
  • Torta del Casar, miękkie owcze sery z północnej Extremadury
  • Torta de la Serena, kolejny typ sera owczego z południowo-wschodniej części Estremadury

Oliwa z oliwy

Estremadura jest tradycyjnie jednym z głównych obszarów produkcji oliwek w Hiszpanii, które często były sprzedawane firmom z innych obszarów kraju. Istnieją dwa znaki zastrzeżonej nazwy pochodzenia w Estremadura, Gata-Hurdes i Monterrubio, które to oferują wysoką jakość produktu, oraz olej, który bardzo różni się od produktów, które można znaleźć w Jaén, Cordoba i Toledo.

Papryka

Pimentón de la Vera to papryka z obszaru Vera Extremadura, który jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej żyznych części regionu. Jest to chyba najwyborniejsza papryka produkowana w Hiszpanii i jest chroniona przez DO (Nazwa Pochodzenia). Jest ona wyjątkowa ze względu na niepowtarzalny smak; rezultat wędzenia jej na żarze z drzewa dębowego, charakterystycznego dla lasów wsi Extremadury. Jej ntensywny smak wędzenia nadaje Pimentón de la Vera pewne atrybuty, któr hiszpańscy i międzynarodowi kucharze naprawdę zaczynają doceniać. Trzy główne smaki tego produktu to: słodki (dulce), słodko-kwaśny (agridulce) i pikantny (picante).