Caceres

Cáceres jest kolejną pozycją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w Estremadura ze względu na mieszankę rzymskiej, islamskiej, gotyckiej i włoskiej architektury renesansowej. Początki Caceres sięgają okresu sprzed ponad 25 000 lat, do czasów jaskiniowców z epoki paleolitu.

Miasto skupia się wokół długiego na 150 metrów placu ‘Plaza Mayor’, w pobliżu którego, obok Ciudad Monumental, znajduje się większość najlepszych zabytków. Wiele skromnych restauracji z ogródkami, porozrzuconych jest po obrzeżach Plaza Mayor. Od strony wejścia do Ciudad Monumental od Plaza Mayor znajduje się Plac Świętej Marji (‘Plaza de Santa Maria’), gdzie wznosi się XV wieczna gotycka katedra. Nieco dalej w tym obszarze mieści się urocza ‘Plaza de San Jorge’ z cudownym Kościołem ‘Iglesia de San Francisco Javier’.

Dwa kolejne główne place, wchodzące w skład ‘Ciudad Monumental’ to ‘Plaza de San Mateo’ i ‘Plaza de las Veletas’, gdzie znajduje się więcej fascynujących budowli. ‘Palacio de los Golfines’, pałac, w którym Franco założył swoją bazę w pierwszych dniach wojny domowej, również warto jest odwiedzić. ‘Casa Mudejar’ jest jednym z niewielu przetrwałych budynków, świadczących o wpływie stylu mauretańskiego.

Caceres jest także domem dla corocznego festiwalu WOMAD (festiwal muzyki świata). Festiwal rozgrywa się równocześnie w różnych miejscach miasta, z kilkoma imprezami, odbywającymi się w starej jego części.

Położone na obrzeżach miasta Muzeum Vostella w Malpartida, posiada bogaty zbiór prac Wolfa Vostella, XX wiecznego niemieckiego artysty. Wiele jego dzieł inspirowanych było tutejszą wyjatkową okolicą. Muzeum to jest miłym zaskoczeniem dla ambitnych fanów sztuki współczesnej.