Baleary

Na Baleary składa się pięć wysp: Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Carbrera. Ze względu na klimatu, typ plaż oraz zaplecze i udogodnienia turystyczne, niektóre z miejsc Balearów uważane są za najbardziej prestiżowe i atrakcyjne w całym obszarze basenu Morza Śródziemnego.

Wszystkie te wyspy charakteryzuje doskonały klimat z około 300-toma dni słonecznymi w roku, wspaniałe, złociste plaże i bogata oferta kulturalna. Oprócz tego, każda wyspa posiada własne, odrębne od innych atrybuty i przyciąga odmienne typy zwiedzających.

Majorka jest największą wyspą Balearów i jednym z najbardziej historycznych miejsc do zwiedzenia. Jest to także najbardziej popularna wyspa i ośrodki Magaluf, Palma Nova i Santa Ponsa często są bardzo zajęte przez Brytyjskich wczasowiczów. Minorca jest bardziej zaciszna a jej rezerwat biosfery, chroni wyspę przed dalszym rozwojem. Ibiza est Europejską stolicą zabawy z wieloma klubammi, barami oraz plażami nudystów. Formentera jest mała, wyizolowana i najlepsza jako miejsce dla lubiących zbaczać z utartych szlaków. Istnieje również kilka mniejszych wysp, w tym Cabrera, będąca parkiem narodowym.

Turystyka dominuje gospodarkę Balearów, z ponad 4-oma milionami turystów rocznie. Chociaż wiele odwiedzających wyspy decyduje się na pobyt jesienią i zimą, większość zatrudnienia nadal opiera się na turystyce sezonowej, co rezultuje zwiększeniem bezrobocia w okresie ‘poza szczytem’. Owoce cytrusowe, winogrona, oliwki, figi, migdały i pszenica są głównymi produktami uprawy a świnie, bydło i owce przeważają w hodowli. Wiodącymi produktami eksportowymi są wyroby garncarskie, galanteria skórzana (zwłaszcza buty), srebrne filigrany i słynne perły Majorki. Przemysł drobny stanowią ręczne wyroby koronek i haftów dla turystów.