Asturia

Wspólnota autonomiczna i prowincja w Hiszpanii, Asturia, leży między Kantabrią i Galicją. Położona w północnej Hiszpanii, Asturia jest obszarem obfitującym w rzeki, łąki, szczyty górskie oraz plaże. Gospodarka regionu jest głównie zależna od rolnictwa, rybołówstwa i hodowli trzody chlewnej przez co miejsce to jest postrzegane jako jeden z ostatnich dziewiczych regionów Hiszpanii.

Asturia jest ziemią o prehistorycznym znaczeniu jak świadczą o tym malowidłami ścienne w jaskiniach. Była on zamieszkana przez plemiona celtyckie z okresu żelaza, którzy walczyli i odparli najazdy Rzymian i Maurów. To właśnie Asturia rozpoczęła jako pierwsza właściwy opór przeciwko Maurom.

Cały region jest wręcz usiany imponującymi zabytkami i pomnikami, z których wiele pochodzi z okresu przed-romańskiego. Za jeden z wielu przykładów służyć może chociażby katedra w Oviedo, zbudowana w XV i XVI wieku; wspaniały egzemplarz ilustrujący piękno późnego gotyku.

Sporty ekstremalne stają się coraz bardziej popularne w Asturii jako, że samorząd lokalny stara się uatrakcyjnić tutejszą ofertę turystyczną. Oczywiście jest to możliwe dzięki hojnemu krajobrazowi naturalnemu oraz sprzyjającemu klimatowi. Kajakarstwo, piesze wycieczki, trekking, wspinaczki, czy jazda na wszędołazie stają się coraz bardziej rozpowszechnione w tym regionie, jako, że liczba turystów poszukujących właśnie tego rodzaju wrażeń wciąż rośnie. Ponadto, stare, dobre i sprawdzone wędkowanie, jazda konna czy też golf są równie często głównym powodem wyboru włąśnie tego regionu na relaksujące i niezapomniane wczasy i aktywny odpoczynek.

Asturia słynie także ze swojej kuchni i mimo iż sam region znany jest z owoców morza, najbardziej rozpoznawalnym daniem regionalnym jest ‘Fabada asturiana’ czyli bogaty gulasz zazwyczaj wykonany z dużej białej fasoli (‘fabes’), łopatki wieprzowej (‘Lacon’), czarnej kiełbasy (‘morcilla’ przypominająca smakiem mięsą kaszankę) oraz pikantnej i ostro przyprawionej kiełbaski (‘chorizo’). Asturia jest także rozpoznawana na całym świecie dzięki swoim serom, szczególnie ‘Cabrales’ choć ‘Afuega ‘l pitu’, ‘Gamonedo’ czy ‘Bedon’ są również warte skosztowania. Na koniec, nie można nie wspomnieć o ‘Sidrze’ (Cydr). Jest to wyjątkowy napój Asturii. Porównać go można do niegazowanej wersji Polskiego jabłecznika, chociaż jest ona zazwyczaj o niższej zawartości alkoholu (mniej niż 4%).