Aragonia

Aragonia jest starożytnym regionem północnej Hiszpanii i składa się z trzech województw: Saragossa, Teruel i Huesca. Sąsiadująca z Francją na północy Aragonia szczyci się znajdującym na jej terenie najwyższym szczytem pasma górskiego Pireneje, Aneto.

Region Aragonii jest czwartym co do wielkości regionem Hiszpanii. Mimo to zajmuje drugie miejsce na skali najniższej gęstości zaludnienia w kraju. Ta niska gęstość zaludnienia oznacza, że rozległe obszary tego regionu pozostają dzikie i w dużej mierze nietknięte. Północną część charakteryzuje jej ośnieżone góry, doliny lodowcowe, głębokie kaniony, zielone lasy oraz spektakularne wodospady. Centralna część nawadniane jest przez rzekę Ebro przez co zawiera bogate grunty rolne z rozległymi obszarami pokrytymi pszenicą, jęczmieniem, ogrodami warzywnymi oraz sadami owocowymi. Południowy region wznosi się nieznacznie na południe od rzeki Ebro, przed podłączeniem z pustyniami i suchymi równinami Castilla-La Mancha.

Aragonia jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych miejsc w Europie do uprawiania sportów ekstremalnych. Można tu rekreacyjnie i wyczynowo uprawiać kolarstwo górskie, długo dystansowe spacery i trekking, rafting, kajakarstwo, paralotnie oraz para-wspinaczkę skałkową. Dzięki swojemu ogromnemu obszarowi i niskiej gęstości zaludnienia, region ten oferuje idealne warunki nie tylko dla miłośników sportów ekstremalnych lecz również dla osób, które lubują się w naturalnych kempingach i biwakach pośród dzikiego krajobrazu. Aragonia również szczyci się wyjątkową architekturą Mudejar oraz romańską wraz z zachowaniem wielu powiązanych z nimi tradycji. W folklorze, Aragonia jest znana z ‘Jota’, skocznego tańca rytualnego, wykonywanego zarówno przez kobiety jak i mężczyzn od co najmniej 1700 roku.