Toledo

Toledo było niegdyś stolicą Hiszpanii i nadal zachowuje klimat i charakterystykę europejskich stolic. Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, Toledo jest jednym z najbardziej spektakularnych miast na świecie z wielowiekową historią, widoczna zarówno w architekturze budynków jak i ulic.

Miasto jest labiryntem atrakcji turystycznych, gdzie znajleźć można fascynującą mieszankę żydowskich, mauretańskich i chrześcijańskich budynków w mieście, w którym trzy wielkie religie były w stanie koegzystować w pokoju. Prawdopodobnie, nigdzie indziej w całej Hiszpanii nie można spotkać tak wielu ciekawych miejsc na tak małym obszarze.

System transportu pomiędzy Madrytem a Toledo jest bardzo dobry z połączeniami autobusowymi i kolejowymi dziennie. Toledo oferuje jednak tak wiele do zobaczenia, że jeżeli czas na to pozwala, warto pozostać tutaj na kolację z lokalnych specjałów w wybranej restauracji i spędzić noc w jednym z zabytkowych hoteli.

Główną atrakcją miejsca są katedra, Alcazar i żydowska dzielnica, z aż dwiema z niewielu już w pełni ocalałymi synagogami. Artystycznie, Toledo był domem El Greco. AWiele prac tego artysty znaleźć można w muzeach miasta, galeriach oraz kościołach. Najbardziej znane jest jego wielkie dzieło ‘El Entierro del Conde de Orgaz’ (Pogrzeb hrabiego Orgaz) w Iglesia de Santo Tomé (Kościół świętego Tomasza).