Ronda

Piękne miasto Ronda i Marbella dzieli 60 km krętej górskiej drogi w górach znanych jako Serrania de Ronda. Ronda usadowiona jest na wysokości 739m n.p.m. i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Andaluzji. Jednodniowa wycieczka do Rondy jest niemal obowiązkowym punktem w programie zwiedzania Costa del Sol.

Ronda i jej okolice są miejscami znalezisk wielu historycznych artefaktów, w tym również z czasów prehistorycznych, datowanych na 28000 lat p.n.e. Znalezione artefakty pochodzą z każdej ery architektonicznej: rzymskiej, arabskiej, gotyckiej, renesansowej oraz baroku.

Większość najważniejszych atrakcji turystycznych Rondy można zwiedzić w przeciągu kilku godzin gdyż są one usytuowane blisko siebie, w okolicy XIV wiecznego mostu ‘El Puente Nuevo’ w starej, mauretańskiej części miasta.

Ronda jako kolebka hiszpańskiej korridy zawiera jedną z najstarszych i najpiękniejszych aren walki byków w Hiszpanii. Zwiedzić można również Muzeum korridy z bogatą ekspozycją, przedstawiającą historię tego kulturowego zjawiska, często mylnie rozumianego przez obcokrajowców jako sport narodowy Hiszpanii.

Głęboki na 100 metrów jar ‘El Tajo’ dzieli Rondę na dwie części, starszą, mauretańską i nową ‘El Mercadillo’, będącą bardziej zurbanizowaną. Obie części miasta łączy most ‘El Puente Nuevo’, budowany przez 42 lata i ukończony w 1751 roku.

Jednym z najpiękniejszych miejsc miasta Ronda jest ‘Plaza Duquesa de Parcent’ (Plac Księżnej Parcent), gdzie podziwiać można trzy wspaniałe kościoły, w tym imponujący kościół ‘Santa Maria La Mayor’, powstały z przebudowy dawnego meczetu w XV wieku. Plac ten jest arabskiego pochodzenia i mieścił niegdyś meczet, rynek, więzienie oraz zamek.

Ronda słynie również z produkcji wina. Mimo, iż wiele barów oferuje różne rodzaje lokalnego wina, warto udać się do muzeum wina w mieście w celu odbycia upojnego kursu sztuki degustacji regionalnej chluby. Oferta winiarni jest szeroka i zaspokoi gusta nawet najbardziej wybrednych degustatorów.