Nerja

Nerja jest najbardziej wysuniętym na wschód resortem na Costa del Sol, 50 km od lotniska w Maladze. Pierwotnie była to jedynie senna wioska rybacka; obecnie jest to prężnie rozwijający się kurort turystyczny, który jednak zdołał zachować swój niepowtarzalny charakter i urok. Nerja bezspornie pozostaje wierna swoim korzeniom typowej hiszpańskiej wioski i jej starsza część zachowała tradycję wąskich, krętych uliczek, wijących się między bielonymi wapnem domkami. Można tu znaleźć bogactwa sztuki lokalnej i rękodzieła, typową dla regionu biżuterię oraz produkty produkcji miejscowej.

Wybudowany w miejscu IX wiecznej twierdzy mauretańskiej w sercu Nerjy, ‘Balkon Europy’ to wspaniały punkt widokowy na morze, klify wzdłuż linii wybrzeża, urokliwe zatoczki i małe plaże, rozpościerające się u podnóża góry. Z ‘Balkonu Europy’ podziwiać można spektakularne góry Sierra de Almijara. Zaprzęgnietą w konie dorożką można rozpocząć zwiedzanie miejsc Nerjy, w tym XVII wieczny kościół Zbawiciela (Iglesia del Salvador), ogrody na plaży Capistrano i XVIi wieczną pustelnię Najświętszej Panienki.

Zaledwie 3 km od Nerjy, znajduję się główna atrakcja turystyczna rejonu, jaskinie Nerjy, zawierające wiele imponujących stalaktytów i stalagmitów. Jaskinie w wiosce Nerja kryją w sobie liczne pieczary i liczące 20 000 lat malowidła ścienne. Część z tych wspaniałych jaskiń z powodzeniem służy koncertom podczas letnich miesięcy.

Główna plaża Nerjy, ‘Burrianna’ położona jest na dalekim wschodzie miasta i była wielokrotnie nagradzana Niebieską Flagą Unii Europejskiej, nie mniej jednak, dla tych, którzy preferują odludniejsze miejsca, Nerja oferuje również szereg malowniczych, małych i ustronnych plaż. Skorzystać tu można również z szerokiego wachlarzu sportów wodnych np. nart wodnych, nurkowania czy kajakarstwa.

Miłośników aktywnego spędzania czasu z pewnością też uraduje oferta okolic Nerjy, rozległych przestrzeni zróżnicowanej natury. W punkcie informacji turystycznej warto zapytać o szlaki dla wędrowiczów oraz mapy. Nerja i jej okolice są też wyśmienitym miejscem do uprawiania jazdy konnej, kolarstwa górskiego, paralotniarstwa czy jazdy jeepem.

Nerja ma wiele do zaoferowania wielbicielom dobrej kuchni zwłaszcza miłośnikom owoców morza. Wzdłuż całej plaży Burriana, liczne restauracje rybne serwują lokalne specjały, takie jak ‘pescaito frito’ (smażona ryba) czy hiszpańska paella. Wiele tradycyjnych barów tapas w starej części miasteczka kusi darmowymi porcjami przy zakupie dowolnego napoju. Znaleźć można również restauracje kuchni międzynarodowych, np. Grecką, Meksykańską czy Indyjską w cenach odpowiadających każdej kieszeni.

Usytuowanapomiędzy górami Sierra de Almijara i wodami morza Śródziemnego Nerja cieszy się jednym z najlepszych klimatów w Europie z około 320-stoma słonecznymi dniami każdego roku. Temperatury w lecie oscylują w granicach 30ºC i 20ºC zimą, co pozwala na około 9 miesięcy opalania w roku. Łagodne i słoneczne zimy zachęcają mieszkańców i turystów do aktywnego korzystania ze świeżego powietrza przez cały rok.