Merida

Merida jest w posiadaniu najwybitniejszego zbioru rzymskich ruin jaki można znaleźć na Półwyspie Iberyjskim, a zatem w pełni należy do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczególnie pięknymi są Teatr i Amfiteatr; oba otwarte dla zwiedzających. Być może najlepszym czasem na wizytę Merida jest okres letnich miesięcy lipca i sierpnia, kiedy to ma miejsce coroczny festiwal Teatru Klasycznego. Prócz sztuk klasycznych, podziwiać można również popisy muzyczne oraz inscenizacje taneczne, wystastawiane nie tylko w amfiteatrze, ale także w samym teatrze rzymskim. Większość głównych atrakcji do zobaczenia w Merida znajduje się w odległości krótkiego spaceru, począwszy od pięknego Placu Hiszpanii (‘Plaza de España’) w centrum miasta. Liczne pozostałości po romańskich (i arabskich) zabudowań rozrzucane są po całym mieście, a bogate Narodowe Muzeum Sztuki Romańskiej znajduje się tuż obok compleksu teatralnego. Temperatura około 40 º C może okazać się uciążliwa dla wielu zwiedzających w szczytowym okresie miesięcy letnich.

Merida jako miasto przeszła całkowitą transformację w ciągu zaledwie ostatnich kilku lat. Budynki urzędów wyrosły po obu brzegach rzeki Guadiana a piękne parki zostały pieczołowicie rozplanowane w tym obszarze. Jednym z mostów na rzece jest Puente Romano, oryginalny most rzymski, który rzeczywiście służy jako deptak przez rzekę Guadiana.

Nieco dalej od miasta, znajduje się ‘Circo Romano’, które pierwotnie miało pojemność 30.000 osób. Jest to jedyny hipodrom w Hiszpanii, który sięga czasów rzymskich. Dobrą poradą podczas wizyty w Merida jest zakup zamiast pojedyńczych biletów, biletu łącznego, który zapewni dostęp do większości głównych zabytków.