Kordoba

Kordoba, dawne miasto rzymskie i późniejszy islamski kalifat w czasach średniowiecza, znane jest jako jedne z najpiękniejszych miast w Andaluzji i Hiszpanii. Przez stulecia, wiele romantycznych nazw zostało nadanych Kordobie, np. ‘Perła Mauretańskiej Hiszpanii’, ‘Konstantynopol Zachodu’ czy ‘Mekka Europy’, z którymi, po zwiedzeniu Kordoby, nie można się nie zgodzić.

Wiele ze swojego piękna i uroku, Kordoba zawdzięcza korzeniom mauretańskim swojej przeszłości, kiedy to miasto znane było jako centrum sztuki, kultury, medycyny i nauki. Łaźnie i pałace Kordoby słynęły ze swojego przepychu i luksusu.

Całe stare miasto Kordoby z wieloma zabytkami architektury takimi jak ‘La Mezquita’ (wybudowana w X wieku) i dawna dzielnica żydowska ‘Juderia’, zostało uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo. Również, na liście obowiązkowych punktów zwiedzania musi znaleźć się Alcazar królów, łaźnie arabskie oraz most rzymski.

Piękno Kordoby to nie tylko jej przeszłość; dzisiejsze miasto nadal jest tętniącym życiem centrum muzyki i sztuki. Kordoba nadal jest miejscem o charakterze żywej kultury i można nie tylko zwiedzać liczne muzea lecz także uczestniczyć w pokazach tańca flamenko czy słuchać koncetrów na żywo, popularnych zwłaszcza w lokalnych barach.

Jeżeli o klimat Kordoby to trudno trafić na złą pogodę. Słońce i błękitne niebo są niemal wpisane w krajobraz miasta, dzięki czemu przez większą część roku, cieszyć można się spożywaniem różnorodnych tapas na świeżym powietrzu i uprawianiem wszelakich sportów np. golf, wędkarstwo czy jazda konna. Rozrywki życia nocnego zapewnią tłumne bary, taneczne kluby nocne i muzyka na żywo często w różnych częściach miasta równocześnie.